Desatero pomoci proti osvědčeným trikům a fíglům nesolidních realitek

Prodáváte byt, najednou zavolá neznámý realitní makléř, že má vážného zájemce s penězi v hotovosti. Na prohlídce je kupec nadšen a plácnete si. Druhý den podepisujete s realitkou smlouvu o zprostředkování. Hned poté však kupec ztrácí zájem. Vám zůstane jen nevýhodná exkluzivní smlouva a vztek.

1. Pozor na nastrčeného zájemce s hotovostí

Falešný kupec patří ke klasickému arzenálu neseriózních realitek. Pod dojmem jistého kupce a peněz skoro v kapse podepíše majitel nemovitosti téměř jakoukoli smlouvu. Vždyť je to jen na pár dní, myslí si. Z obchodu nakonec samozřejmě sejde, protože kupec byl jen domnělý, nastrčený realitní kanceláří. Zůstává podepsaná exkluzivní smlouva, v tom lepším případě na dobu určitou, v horším na neurčito.

2. Jen reálná cena přinese reálné zájemce

Slibuje-li realitní makléř prodat nemovitost za překvapivě vysokou cenu, neměli byste jásat, ale utíkat. Pravděpodobně mu opět jde jen o váš podpis na exkluzivní smlouvě. Lidově řečeno, teď vám maže med kolem pusy a až mu sednete na lep, vytasí se po čase s tím, že musíte slevit, jinak se nemovitost neprodá. Mnohdy tak slevíte i na méně, než je cena reálná, protože už nemůžete s prodejem déle čekat

3. Nevěřte na zázračně rychlý prodej

Další způsob, jak vás přesvědčit o podpisu exkluzivní smlouvy, je příslib velmi rychlého prodeje či pronájmu do několika dní. Často makléř tvrdí, že už má potenciálního zájemce, který přesně "tohle" hledá, a to ještě vaši nemovitost ani sám skutečně neviděl. Pod vidinou rychlého prodeje pak podepisujete smlouvu, aniž by skutečný zájemce existoval.

4. Smlouva o zprostředkování musí být jednoduchá a jasná

Častým trikem realitek je, že vám předloží složitou nepřehlednou smlouvu, ve které vám unikne nějaká ta nevýhodná podmínka. Taková smlouva často odkazuje na zákony, které nemáte k dispozici, či na všeobecné podmínky, které jsou psány někde jinde, navíc miniaturním písmem, a jeden článek v nich odkazuje na druhý. Když pak chcete od smlouvy odstoupit, zjistíte, že jste podepsali zaplacení obrovské pokuty, nebo třeba exkluzivitu na dobu neurčitou.

5. Podepište exkluzivitu jen na dobu určitou

Uzavření exkluzivní smlouvy přináší řadu výhod nejen realitní kanceláři, ale i vám. Jen pokud bude mít realitní kancelář výhradní právo nabízet vaši nemovitost, věnuje tomu maximální úsilí. Nemovitost inzerovaná jen jednou realitní společností také vyvolává dojem, že se jedná o skutečně exkluzivní nabídku. Oproti tomu velké množství inzerátů s různými cenami jediné nemovitosti od několika realitek může u případných zájemců vyvolat dojem neprodejnosti a možného dalšího poklesu ceny. Na druhou stranu exkluzivitu si musí realitní kancelář zasloužit a poskytnout byste ji měli jen té, jejíž služby a způsoby se vám nejlépe zamlouvají.

CO MUSÍ OBSAHOVAT DOBRÁ SMLOUVA
Každá dobrá zprostředkovatelská smlouva s realitkou by měla jasně a jednoduše definovat: závazky realitky vůči klientovi (tedy zajištění inzerce, makléře, potřebného právního servisu včetně vypracování smluv právníkem, podání návrhů na vklad do katastru nemovitostí) minimální cenu za nemovitost výši provize v procentech, včetně toho, zda se bude jednat o navýšení prodejní ceny, nebo se provize z ceny odečte pokuty za případné porušení závazků klientem, včetně přesné definice, co tyto závazky jsou (například umožnění prohlídek nemovitosti, přistoupení k uzavření obchodu či jednání se zájemcem jen prostřednictvím realitní kanceláře)

6. Prověřte si nemovitost před rezervací

Ve snaze za každou cenu prodat makléř často zamlčí či zlehčí nějaký právní nebo fyzický problém nemovitosti, to je další nástraha, která čeká na neopatrného kupujícího. Předstíráním dalších vážných zájemců pak taková realitní kancelář donutí zájemce složit rychle rezervaci, aniž by se pořádně přesvědčil, že s nemovitostí je vše v pořádku. Čeká ho však nemilé překvapení, ale o peníze za rezervaci většinou přijde.

7. Když se obchod nekoná, nic neplaťte

Pokud realitní kancelář nenajde zájemce o nemovitost, má smůlu a pracovala pro vás zdarma. Rozhodně by jí neměla náležet žádná úhrada nákladů na benzin, odpracované hodiny makléře, drahá inzerce v časopisech či jiné. Zprostředkovatelskou smlouvu, kde budou tyto náklady obsaženy, nepodepisujte. Realitce by měla náležet jen dohodnutá provize z úspěšně uzavřeného obchodu.

8. Nenechte nikoho inzerovat bez souhlasu

Mnoho realitních kanceláří takzvaně "vykrádá" inzeráty své úspěšnější konkurence. Pokud pak najdou zájemce, osloví klienta přímo a doufají, že nemá podepsánu exkluzivitu s "vykradenou" realitkou. Také se stává, že zdánlivý zájemce, který přijde na prohlídku, je sám makléřem. Nemovitost si nafotí a bez vašeho vědomí ji inzeruje, a to často pod cenou. Spoléhá totiž na to, že mu pak už jistého kupce neodmítnete. Kromě neserióznosti jednání vás takovýto podvodný inzerent poškozuje vytvářením duplicitní nabídky s jinou cenou, která staví nemovitost do neprodejného světla.

9. Rezervaci zaplaťte jen pověřené realitce

Na internetu jste si našli krásný pozemek a chcete ho koupit. Nabízí ho víc společností, a tak si vyberete tu, která má nejlevnější cenu. Na druhý den už máte složenou rezervaci, aby vám tu výhodnou koupi nikdo nevyfoukl. Uzavření obchodu se ale začne protahovat, makléř se vymlouvá na kdeco a nakonec se ukáže, že inzerát na pozemek "vykradl" jinde a že majitel pozemku má uzavřenou exkluzivitu s úplně jinou realitní kanceláří. Jestli peníze za rezervaci dostanete zpět, záleží na přesném znění smlouvy, kterou jste podepsali. Nicméně zklamání a ztracený čas vás to bude stát určitě.

10. Zavedená kancelář je bezpečnější

O serióznosti té které kanceláře vám mnohé napoví to, jak dlouho už je na trhu, jaké má webové stránky, jak a kde inzeruje, jaké má reference, má-li svoje vlastní právní oddělení. Její dlouholeté zkušenosti jsou zároveň pojistkou, že ani ona nenaletí podvodníkovi, který by chtěl třeba prodat nějakou nemovitost dvakrát. Vybírejte si proto nejraději zavedené kanceláře s dobrou pověstí, které by si případným nekalým jednáním zničily svou dlouho budovanou pověst.

Abychom byli spravedliví, je nutné na závěr podotknout, že mnohé seriózní realitní kanceláře jsou naopak oběťmi svých neseriózních klientů. Nejčastěji se je snaží majitel se zájemcem obejít a uzavřít obchod bez nich, přesto, že díky realitní kanceláři se vlastně našli. Dobrá realitní kancelář má však i toto ve zprostředkovatelské smlouvě ošetřeno.

Řada z vás, kteří potřebujete prodat či koupit nemovitost, např. byt či rodinný domek, si položí otázku, zda tento obchod uskutečnit vlastními silami nebo se obrátit na realitní kancelář.
Koupit či prodat nemovitost se na první pohled může zdát jako jednoduchá záležitost bez velkého rizika. Co musí člověk, který chce např. prodat svůj byt sám, tj. bez pomoci zprostředkovatele, učinit:

zorientovat se v cenách bytů dané velikosti v příslušné lokalitězpravidla pomocí inzerce hledat zájemce o koupi bytu, vyjednávat s nimi o podmínkách prodeje včetně prohlídek bytuvybrat nejlepší nabídku, dohodnout se s kupujícím o konečné ceně a dalších podmínkách prodejezajistit sepis kupní smlouvy, která by měla jednak všechny potřebné náležitosti, aby ji Katastr nemovitostí akceptoval a provedl vkladem změnu vlastníka bytu a současně, aby smlouva neobsahovala žádná ustanovení, která by v případě sporu byla pro něj nevýhodnářešit daňové aspekty obchodu (daň z převodu nemovitostí, popř. daň z příjmu)dohodnout se s kupujícím o způsobu předání kupní ceny

Poslední uvedený bod je zvláště citlivou otázkou. Ke změně vlastníka nemovitosti nedochází jako např. u movitých věcí podpisem, resp. nabytím účinnosti kupní smlouvy, ale vkladem do Katastru nemovitostí. Zde je zpravidla nejlepší řešení, aby peníze kupujícího byly uloženy do doby uskutečnění vkladu do Katastru nemovitostí u třetí osoby (notář, advokát, banka). Kdo však chce ušetřit na poplatcích za tuto úschovu riskuje, že posléze nebude mít ani peníze ani nemovitost. K této velmi politováníhodné situaci může dojít i z dalších důvodů.

Toto jsou však jen některá rizika, která jsou s obchodováním s nemovitostmi spojena. Jak se tedy rozhodnout, chcete-li prodat či koupit nemovitost (totéž platí i o pronájmech), když pochybujete o solidním a profesionálním jednání realitních kanceláří, popř. nevíte, jak tu správnou realitní kancelář najít? A k tomu ještě přistupuje skutečnost, že za zprostředkování obchodu budete muset zaplatit realitní kanceláři provizi (pokud ji neplatí druhá strana). V takovém okamžiku je nutné si položit minimálně tyto otázky: je mi znám celý postup, tj. všechny jednotlivé fáze uvažovaného realitního obchodu; jsem schopen je sám zvládnout; jsou mi známa rizika, kterým je třeba se vyhnout či alespoň minimalizovat možnost, že se uskuteční; jsem přesvědčen, že dosáhnu lepších podmínek koupě či prodeje (cena aj.) ? Pokud si nejste zcela jisti kladnou odpovědí na tyto otázky, měli byste se rozhodně obrátit na realitní kancelář.

V tom případě je pak nutné jako první řešit otázku, jak najít tu správnou, tedy realitní kancelář, která obchodování s nemovitostmi rozumí, její makléři jednají nejen na vysoké profesionální úrovni, a zároveň se chovají solidně vůči svým klientům. Nejlepším vodítkem při výběru realitní kanceláře jsou kladné reference od jejích klientů, které vy zároveň znáte a jejich stanovisku důvěřujete. Nejsou-li takové reference k dispozici, je vhodné si v kanceláři sjednat informativní schůzku, všímat si v jakém prostředí a atmosféře realitní makléři pracují, způsobu jednání s vámi i dalšími klienty, seznámit se s návrhem (vzorem) jejich zprostředkovatelské smlouvy, tj. smlouvy mezi touto realitní kanceláří a jejich klientem. Každého potenciálního klienta by mělo zajímat, jakou bude platit provizi a zejména jaké jednotlivé služby zajistí kancelář v rámci své provize a jaké si popř. bude klient hradit sám (např. znalecký posudek). Jedním z důležitých vodítek při výběru realitní kanceláře je její případné členství v profesním sdružení realitních makléřů, dražebníků a správců nemovitostí – Asociaci realitních kanceláří České republiky (ARK ČR).

Každý, kdo prodává, kupuje, najímá či pronajímá nemovitost i prostřednictvím realitní kanceláře, by měl postupovat promyšleně, každý svůj krok pečlivě zvážit, u smluv v případě pochybností se obrátit na právníka.

Zdroj: ARK ČR

Vyhledat nemovitost (57)

Vyhledat nemovitost dle parametrů z naší aktuální nabídky.

Typ nabídky
Kategorie
Okres
Cena od  
Cena do  
Výměra od   m2
Výměra do   m2

Makléři doporučují

NP - Olomouc - Holice

NP - Olomouc - Holice
Pronájem
800 m2
95.000

Barbora Daňková
Prodej rodinného domu  Majetín

Prodej rodinného domu Majetín
Prodej
240 m2
9.500.000

Stanislava Tatai

Reklama

PATRIOT reality, spol. s r.o.